Pierwsze kroki z Meta Quest 3 – poradnik dla Początkujących

Pierwsze kroki z Meta Quest 3 – poradnik dla Początkujących

Pierwsze kroki z Meta Quest 3 – poradnik dla Początkujących

Właśnie odpakowałeś swoje wymarzone Gogle? A może pragniesz wykorzystać pełnię ich możliwości? Trafiłeś w idealne miejsce – W tym poradniku przeprowadzimy cię krok po kroku po świecie Wirtualnej Rzeczywistości. Będziesz wiedział:

– jakie ustawienia są najważniejsze przy pierwszym uruchomieniu urządzenia.

– jak dostosować pasek na głowie oraz regulować soczewki do twoich oczu.

– do czego będzie potrzebna aplikacja na telefon.

– jak połączyć Questa z komputerem lub telewizorem.

Obejrzyj nasz filmik – dzięki niemu już za chwilę będziesz gotowy do działania, znając jednocześnie tajniki urządzenia.

 

Pierwsze uruchamianie

Jak każde urządzenie, gogle Meta Quest 3 wymagają przejścia przez szereg kroków, które pozwolą na komfortowe działanie.

Na początek ostrożnie wyjmij Gogle z pudełka. W środku znajdziesz urządzenie Meta Quest 3, kontrolery, kable z ładowarką, instrukcję oraz szeroko rozumianą papierologię. Aby włączyć urządzenie, przytrzymaj przez około dwie sekundy mały guzik na bocznej ściance pod gniazdem do ładowania.

Poczujesz wibracje kontrolerów, a gogle się zaświecą. Voilà, właśnie w tym momencie twoje nowe Gogle są gotowe do działania, ale poczekaj chwilę z zakładaniem ich na głowę…

 

Regulacja

…bo ich ustawienie jest bardzo istotne by grać wygodnie. Niedokładne ustawienie urządzenia sprawi, że będziesz widzieć obraz niewyraźnie. Najpierw luźno umieść Headset na głowie, a następnie dostosuj paski z tyłu, aby poczuć wygodne dopasowanie. Gdy poczujesz, że nic cię nie uwiera, możesz lekko pociągnąć wspomniane paski w drugą stronę. Na górze znajdziesz łatwy w obsłudze rzep, po ustawieniu którego gogle powinny trzymać się twojej głowy.  Rączki po obu stronach gogli możesz minimalnie podnieść lub obniżyć dla swojej wygody.

Jeżeli czujesz ucisk na przód twarzy,  wewnątrz urządzania znajdziesz przycisk do regulacji głębokości poduszek (które możesz ustawić też tak by swobodnie nosić okulary korekcyjne). Jeżeli przeszedłeś przez wszystkie wcześniejsze kroki Gogle powinny idealnie pasować! Następnie wyreguluj soczewki. Jest to istotne, by widzieć Wirtualny Świat szczegółowo i wyraźnie. Quest 3 umożliwia szeroki zakres regulacji za pomocą obracalnego kółka na dolnej części urządzenia. Kręć kółkiem, aż będziesz mógł wyraźnie przeczytać lub zobaczyć wybrany przez ciebie obiekt, na przykład element menu.

Kontrolery

Teraz przejdźmy do kontrolerów, przedłużenia twoich dłoni w VR. Kontrolery zasilane są bateriami AAA. W każdym z nich możesz odsunąć osłonkę, gdzie znajdziesz na nie miejsce. Spokojnie, producent dorzuca jedną parę w zestawie. Przejdźmy do guzików:

wklęsły guzik w prawym kontrolerze odpowiada za wywoływanie Menu Systemowego.

joysticki które służą zazwyczaj do przemieszczania się w grach, menu oraz do obrotu kamerą.

guziki akcyjne wykorzystywane w aplikacjach, są ułożone tak samo jak na Xboxie; XYBA.

guziki spustu (bumpery) na zewnętrznych ściankach, to właśnie te na górze, pod palcem wskazującym, odpowiadają za potwierdzanie działań, trochę jak lewy przycisk myszki w komputerze.

te na dole zaś (triggery) są przeznaczone do chwytania obiektów. Wklęsły guzik w lewym kontrolerze odpowiada za wywoływanie menu w aplikacjach.

Pierwsze włączenie urządzenia

Po pierwszym włączeniu Gogle poproszą cię o zalogowanie się do konta Meta, które może być tym samym którego używasz na Facebooku lub Instagramie. W tym celu potrzebna będzie aplikacja na telefon z systemem iOS lub Android. Ważne jest wcześniejsze połączenie Gogli z  siecią WiFi, tą samą co na telefonie. Gdy już się to uda, w aplikacji wybieramy: “parowanie z nowym urządzeniem” i wybieramy Quest 3. Po chwili na goglach pojawi się kod, który należy przepisać do odpowiedniego okienka na telefonie. Od tego momentu Quest jest połączony z Twoim kontem Meta i aplikacją, jest też już gotowy do działania!

Pierwsze Ustawienia w VR

Do wybierania gier, aplikacji, zmieniania ustawień, ogólnie działania w Wirtualnej Rzeczywistości będziesz używał widocznego w tej chwili lasera, którego światło wydobywa się z ostatnio użytego przez ciebie kontrolera. Zaczynamy od ustawienia strefy (służy ona do wyznaczenia bezpiecznego środowiska do twoich wirtualnych przygód) – możemy wybrać granicę stacjonarną z małym okręgiem lub wybrać cały pokój, gdzie sami decydujemy o kształcie strefy dla gogli. Quest 3 może również sam przeskanować pokój i pomóc w doborze wielkości strefy. Możemy również dodać wirtualne granice na meblach, aby uniknąć ewentualnych szkód, szczególnie potłuczonych wazonów. Gdy tylko opuścisz strefę, kamera w Goglach włączy się i poinformuje o opuszczeniu granicy. Możemy również wymusić włączenie kamery poprzez stuknięcie w bok gogli.

Klikając pasek po lewej stronie, przy statusie baterii oraz godziny, włączamy szybkie menu z dostępem do regulacji głośności, jasności oraz wybranymi kafelkami do szybkich ustawień. Na górze w rogu, po kliknięciu zębatki, przechodzimy do preferowanych przez ciebie ustawień i tam możemy zmienić na przykład, natężenie wibracji kontrolerów, otrzymywane powiadomienia, częstotliwość odświeżania, sposób nagrywania, język – dosłownie na co masz tylko ochotę.

Pobieranie Aplikacji i Chromecast

Pobieranie aplikacji odbywa się za pośrednictwem aplikacji Eksploruj, a sam pasek możemy przywoływać w każdym momencie używając prawego wklęsłego guzika. Jeśli nagrywasz obraz prosto z Questa lub robisz zdjęcia, zrzuty ekranu, warto pamiętać o połączeniu z aplikacją mobilną, aby szybko przechwycić multimedia, które łatwo przeniesiesz na telefon. Jest też opcja transmitowania obrazu z gogli na telefon w czasie rzeczywistym.

Aby łatwo przesyłać obraz na monitor lub telewizor, proponujemy zaopatrzyć się w urządzenie typu Chromecast. Po wybraniu ekranu przesyłamy docelowy obraz na telewizor lub monitor. Nie wymaga to wcześniejszego parowania z goglami, wystarczy wspólna sieć Wi-Fi. Daje to możliwość obserwowania twoich zmagań w Beat Saberze przez bliskie ci osoby, dając wspaniałą okazję do wspólnej zabawy.

PCVR

Meta Quest 3 jest wyposażony w możliwość łączenia się z komputerem, na przykład dla wzbogacenia biblioteki gier o te z platformy Steam. Aby się podłączyć, potrzebny będzie kabel z końcówką USB-C oraz pobranie programu Oculus na komputer. Znacznie łatwiej jest użyć opcji Airlink do bezprzewodowego łączenia się z komputerem. Włączamy opcję połączenia Airlink w ustawieniach Questa. Po znalezieniu komputera przez nasze gogle, łączymy się z PC, gdzie potwierdzamy parowanie zarówno na komputerze, jak i na goglach. Teraz możemy cieszyć się lobby PCVR z listą gier. Aby Steam współpracował z goglami, obowiązkowo wymagane jest zainstalowanie SteamVR na komputerze.

 

Mamy nadzieję, że Wirtualna Rzeczywistość stała się dla ciebie wyraźnie prostsza. Meta Quest 3 jest urządzeniem intuicyjnym, gdzie nawet metodą prób i błędów uda ci się wyrzeźbić swoje wymarzone doświadczenia VR.

 

Udostępnij ten post