Ranking Gogli Wirtualnej Rzeczywistości – jakość obrazu

Ranking Gogli Wirtualnej Rzeczywistości – jakość obrazu

Dzisiaj będziemy oceniali aż 10 Headsetów VR pod kątem jakości obrazu. Zobaczymy które gogle pokazują obecnie najlepszej jakości wirtualną rzeczywistość. Zaprezentujemy Wam dzisiaj:

Quest 3 , Pico 4, PSVR2 , Apple Vision Pro, Pimax Crystal , Valve Index , Quest Pro, HTC XR Elite, Quest 2 ,  Varjo XR-3

Każdy z headsetów zostanie oceniony pod kątem 5 czynników decydujących o jakości obrazu: PPD,  moc procesora, częstotliwość obrazu, typ soczewek oraz rodzaj wyświetlacza. W sumie każde gogle VR mogą zdobyć do 100 punktów.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości obrazu jest liczba PPD. Co się kryje pod tym tajemniczym skrótem? To nic innego jak  gęstość pikseli na stopień widzenia. Ten parametr pokazuje nam jak wiele pikseli mieści się w jednym stopniu naszego pola widzenia w danych goglach VR. W przypadku porównywania różnych modeli headsetów VR nie wystarczy tylko spojrzeć na rozdzielczość wyświetlacza jak to ma miejsce przy smartfonach czy telewizorach. Ważniejsza jest tutaj ilość pikseli jaka znajduje się w zasięgu naszego pola widzenia. Dlaczego jest to tak ważne?

Weźmy na przykład gogle A i B – oba urządzenia mają tą samą rozdzielczość ekranu 4K, natomiast gogle A mają pole widzenia 90 stopni, a gogle B mają pole widzenia 120 stopni. Ta sama rozdzielczość ekranu będzie dawała gorszą jakość obrazu w goglach B, gdyż zakres widzenia w tych goglach jest większy niż w goglach A a to oznacza, że ta sama liczba pikseli musi pokryć znacznie większe pole widzenia.

Dlatego aby porównać jakość obrazu w goglach VR mające różny zakres widzenia musimy wykorzystać PPD, które liczone jest w następujący sposób:

liczba pikseli w poziomej linii wyświetlacza dzielona przez poziome pole widzenia 

To oznacza że PPD bierze pod uwagę zarówno rozdzielczość ekranu jak też zakres pola widzenia.

Za PPD przyznane zostanie aż do 40 punktów. Zaczynamy!

 

Valve Index PPD 14 PPD – 5 punktów 

Gogle które miały najmniej pikseli na stopień naszego wzroku to Valve Index z rezultatem 14 PPD. Tak to dla nas duże zaskoczenie! Gogle Valve Index są dobrze ocenianym sprzętem w środowisku graczy VR. Natomiast ten słaby wynik to pokłosie faktu że headset Valve jest najstarszym produktem ocenianym w naszym rankingu. Od czasu jego premiery minęły aż 4 lata i to niestety dosłownie widać na ekranie tych zasłużonych gogli!

 

PSVR 2 – 18 PPD  – 9 punktów

Miejsce numer 9 zajęły gogle PSVR 2 z wynikiem 18 PPD. 

 

Meta Quest 2 19 PPD – 10 punktów

Nie jest to zły wynik gdyż bardzo podobny osiągnęły gogle Quest 2 osiągając 19 PPD.

 

Pico 4 21 PPD – 13 punktów 

HTC Elite XR  21 PPD – 13 punktów

Miejsce 6-7 zajęły ex aequo Pico 4 oraz HTC Elite XR z wartością 21 PPD

 

Meta Quest Pro 22 PPD – 15 punktów

Quest 3 – 25 PPD – 20 punktów 

Trochę lepszy wynik osiągnęły gogle Meta Quest Pro oraz Quest 3

 

Apple Vision Pro 32 PPD – 32 punkty 

Znacznie lepszy wynik od reszty grupy zanotowały najnowsze jeszcze nie dostępne w sprzedaży Apple Vision Pro z PPD szacowanym na 32.

 

Pimax Crystal 35 PPD for 140 FOV  , 42 PPD for 120 FOV – 36 punktów

Drugie miejsce w naszym porównaniu zajęły Pimax Crystal. Mają one ciekawą funkcjonalność mogą zmienić zakres pola widzenia ze 120 stopni do 140 stopni. To wpływa na gęstość pikseli widocznych w naszym polu widzenia. Dla 140 stopni PPD wynosi 35 , natomiast dla 120 stopni gogle te osiągają już 42 PPD. Tak nie przesłyszeliścię się to aż dwa razy więcej niż Quest 2 czy Pico 4! 

 

Varjo XR-3  79 PPD – 40 punktów

Niekwestionowanym liderem okazał się jednak headset od fińskiej firmy Varjo o nazwie XR-3. Ta trzecia generacja gogli to najdroższe obecnie rozwiązanie na rynku gogli VR. Posiada on wręcz fotorealistyczną jakość obrazu. Wartość 79 PPD to więcej niż to co nasze oko rejestruje gdy patrzy na fizyczną rzeczywistość która nas otacza! Patrząc na wirtualną rzeczywistość w tych goglach możemy nie być w stanie jej odróżnić od prawdziwej fizycznej rzeczywistości

 

Przejdźmy teraz do drugiej kategorii czyli oceny mocy procesora graficznego. W tej kategorii gogle mogły zdobyć do 20 punktów.

Dlaczego procesor graficzny ma znaczenie dla jakości wyświetlanego obrazu?

Głównie dlatego, że to właśnie on jest odpowiedzialny za generowanie grafiki i renderowanie obrazu w czasie rzeczywistym. W goglach VR obraz jest wyświetlany na dwóch ekranach, jeden dla każdego oka, i musi być renderowany w wysokiej rozdzielczości i często z bardzo wysoką ilością klatek na sekundę tzw FPS, aby zapewnić płynne i realistyczne doświadczenie VR. 

Procesory o wyższej mocy obliczeniowej i lepszych właściwościach graficznych pozwalają na renderowanie bardziej realistycznych tekstur, efektów takich jak cienie, refleksy świetlne, czy rozproszenie światła. Umożliwiają również generowanie bardziej realistycznych animacji oraz pokazywania większej liczbę detali w grach VR.

Gogle VR w tej kategorii możemy podzielić na dwa obozy – te które wykorzystują wbudowane procesory graficzne. Są one nazywane goglami autonomicznymi lub stand-alone. Druga grupa gogli podłączana jest do komputera lub konsoli i używa kart graficznych zainstalowanych w tych urządzeniach.

To sprawia że nie ma sensu porównywać mocy procesora graficznego w goglach które wykorzystują karty graficzne w PC. Te same gogle mogą być przecież podłączone do lepszej lub gorszej karty graficznej i wtedy wynik naszych testów byłby całkiem inny. Dlatego zdecydowaliśmy że będziemy porównywać ze sobą jedynie procesory w goglach autonomicznych. Natomiast jako że nawet najlepsze procesory zamontowane w goglach są wciąż znacznie słabsze niż dobrej jakości karty graficzne instalowane w PC czy konsolach, przyjęliśmy następującą punktację. Gogle autonomiczne mogą otrzymać max do 10 punktów, natomiast wszystkie gogle podłączane do PC otrzymują po 20 punktów w tej kategorii. 

 

Meta Quest 2: Qualcomm Snapdragon XR2 -3 punkt

Pico 4: Qualcomm Snapdragon XR2 -3 punkt

HTC Elite XR: Qualcomm Snapdragon XR2 – 3 punkt

Zacznijmy od gogli autonomicznych, najsłabszy procesor posiadają gogle Quest 2, Pico 4 oraz HTC Elite XR które wykorzystują procesor poprzedniej generacji Snapdragon XR2 od firmy Qualcomm. Bardzo dobry procesor ale ma już niestety swoje lata.

Meta Quest Pro: Qualcomm Snapdragon XR2+   -> 5 punkty

Trochę lepiej wypada tutaj Quest Pro z lekko poprawionym modelem Snapdragon XR2+

Quest 3: Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2  -> 7 punkty

Najmocniejszy procesor z modeli Mety posiada zaskakująco Quest 3 który mimo że tańszy niż Quest Pro to ma w sobie najnowszy model procesora od firmy Qualcomm czyli Snapdragon XR2 Drugiej Generacji.

Apple Vision Pro: Apple M2 – 10 punktów

Natomiast najmocniejszą moc w kategorii gogli autonomicznych posiadać będzie Vision Pro dzięki zastosowaniu przez Apple swojego unikatowego modelu M2 stosowanego również w najnowszych MacBookach.

Pimax Crystal: 20 punktów 

Varjo XR-3: 20 punktów

Valve Index: 20 punktów

PSVR 2: 20 punktów

Gogle które dostały maksymalną liczbę punktów za wykorzystanie mocnych procesorów graficznych w komputerach to : Valve Index, Pimax Crystal oraz Varjo XR-3.

Również PS VR 2 otrzymuje od nas 20 punktów z uwagi na to że PS5 posiada bardzo mocny procesor który jest równoważny z Nvidia GeForce RTX 3060, a według niektórych deweloperów gier PSVR2 posiada grafikę lepszą nawet niż to co oferują karty graficzne z serii RTX 3090!

 

Trzecia kategoria to częstotliwość obrazu za którą można otrzymać do 15 punktów

Dlaczego jest to ważna kategoria? Częstotliwość obrazu opisuje jak często obraz jest odświeżany na ekranie. Im wyższa częstotliwość tym szybciej dane gogle odświeżają obraz. Jeśli nie chcemy mieć mdłości lub bólów głowy od używania VR powinniśmy wybierać gogle które mają jak najwyższą częstotliwość obrazu!

Spora część gogli pozwala na ustawienie kilku poziomów częstotliwości. Jest to oferowane gdyż im wyższa częstotliwość tym bardziej obciążony jest procesor naszej karty graficznej. W naszym rankingu gogle otrzymują punkty za najwyższą możliwą do ustawienia częstotliwość obrazu.

Kto zajął miejsce numer 1 w tej kategorii?

 

Valve Index: 90 – 144 Hz  – 15 punktów

Zaskakującym wygranym są gogle Valve Index które pozwalają ustawić częstotliwość odświeżania aż do 144 Hz! To nam trochę rekompensuje niski wynik PPD jakie te gogle uzyskały w 1 kategorii.

 

Pimax Crystal:  72 – 120 Hz – 10 punktów 

Quest 3: 120 Hz

Meta Quest 2: 90 Hz – 120 Hz

PSVR 2 (PlayStation VR2): 90 – 120 Hz

10 punktów otrzymują od nas 4 pary gogli Pimax Crystal, Meta Quest 3 , Meta Quest 2 oraz PlayStation VR 2

 

Apple Vision Pro: 100 Hz – 7 punktów

7 punktów otrzymuje od nas headset Vision Pro od firmy Apple za nietypowy poziom odświeżania 100 Hz

 

Pico 4: 72 – 90 Hz – 5 punktów

HTC Elite XR: 90 Hz

Meta Quest Pro: 90 Hz

Varjo XR-3: 90 Hz

Ostatnie 4 pary gogli : Pico 4 , HTC Elite XR, Quest Pro i Varjo XR-3 otrzymały po 5 punktów za wynik 90 odświeżeń obrazu na sekundę. Zaskakująco słabo poradził sobie w tej kategorii headset od Varjo . Posiada on jednak jak już wiemy bardzo dużą ilość pikseli a odświeżanie ich częściej na ekranie bardzo mocno obciążałoby nawet najmocniejszej obecnie karty graficzne.

 

Czwarta kategoria to rodzaj soczewek zainstalowanych w headsetach. Za tę kategorię przyznajemy do 15 punktów. Rodzaj soczewek ma spory wpływ między innymi na ostrość obrazu jak też na minimalizowanie niepożądanych efektów wizualnych typu god-ray.

 

Valve Index: Soczewki Fresnela – 5 punktów

Meta Quest 2: Soczewki Fresnela

PSVR 2 (PlayStation VR2): Soczewki Fresnela

5 punktów za soczewki typu Fresnel otrzymują gogle Valve Index, Meta Quest 2 oraz PSVR 2. Soczewki Fresnela to najbardziej popularny typ soczewek dla gogli VR w ostatnich kilku latach. Niestety posiada wady takie jak występowanie błędów typu god-ray czy zniekształceń obrazu w niektórych sytuacjach. Zajmują również sporo miejsca przez co same gogle ważą i są znacznie większe niż mogłyby być gdybyś zastosowali inne typy soczewek.

 

Pico 4: Soczewki Pancake – 10 punktów

Quest 3: Soczewki Pancake

HTC Elite XR: Soczewki Pancake

Meta Quest Pro: Soczewki Pancake

Apple Vision Pro: Soczewki Pancake

Takim innym rodzajem soczewek są tzw. Pancake Lens. To właśnie za wykorzystanie ich przyznaliśmy 10 punktów headsetom takim jak : Pico 4, Meta Quest 3, HTC Elite XR, Meta Quest Pro i Apple Vision Pro. Soczewki Pancake nie dość że znacznie mniejsze to pozbawione są wad soczewek Fresnal. Nie występują w nich już problemy z zniekształceniami obrazu czy god-ray.

 

Pimax Crystal: Soczewki asferyczne – 15 punktów

Varjo XR-3: Soczewki asferyczne

Pełną pulę 15 punktów zgarneły gogle Pimax Crystal oraz Varjo XR-3 za unikatowe rodzaje soczewek asferycznych. Pozwalają one na osiągnięcie najwyższej ostrości obrazu oraz umożliwiają najwyższą jasność obrazu. Natomiast są większe niż soczewki typu pancake a także trudniej i kosztowniej produkować je na masową skalę. Stąd niechęć Apple czy Mety do ich stosowania w swoich goglach. Jednak jeśli cenić sobie przede wszystkim najwyższa jakość obrazu – to nie ma obecnie nic lepszego na rynku niż gogle z soczewkami asferycznymi!

 

Ostatnia kategoria to rodzaj ekranu, w której do zgarnięcia jest do 10 punktów

Valve Index: LCD – 2 punkty

Meta Quest 2: LCD

Pico 4: LCD

HTC Elite XR: LCD

Meta Quest Pro: LCD

Quest 3: LCD

2 punkty za ekrany LCD zamontowane w goglach otrzymują Valve Index, Meta Quest 2, Meta Quest 3, Pico 4, Meta Quest Pro i HTC Elite XR.  Ekrany LCD to obecnie najbardziej popularne rodzaje wyświetlaczy montowane w headsetach. Cenimy go dobre odwzorowanie kolorów oraz możliwość wykorzystania wysokiej częstotliwości odświeżania. Natomiast na rynku znajdziemy już ekrany lepszego typu.

 

PSVR 2 : OLED – 4 punkty

4 punkty zgarnia PS VR 2 za wykorzystanie wyświetlacza typu OLED. To właśnie ta technologia w różnych wersjach jest przyszłością dla gogli VR. Ekrany OLED pozwalają uzyskać lepszy kontrast i głębszą czerń od ekranów LCD. Mają również szybszy czas reakcji pikseli, lepsze kąty widzenia co oznacza, że obraz nie traci na jakości, gdy jest oglądany pod różnymi kątami. To ważne w VR, gdzie ruchy naszej głowy mogą powodować różne kąty patrzenia na ekran.

Lepszą reprodukcję kolorów – Ekrany OLED często oferują lepszą paletę kolorów i większy zakres barw niż LCD, co przekłada się na bardziej żywe i realistyczne obrazy. To znów poprawia immersję w wirtualnej rzeczywistości.

 

Apple Vision Pro: Micro OLED –> 6 punktów

Jeszcze lepszym rodzajem wyświetlacza jest typ Micro OLED gdyż pozwala on na osiągnięcie wyższej gęstości pikseli niż standardowe ekrany typu OLED. Za wykorzystanie tego rodzaju ekranu Apple Vision Pro otrzymuje od nas 6 punktów

 

Pimax Crystal: QLED z Mini-LED  -> 8 punktów  

 8 punktów otrzymuje od Pimax Crystal za zastosowanie ekranu QLED z technologią Mini-LED. Wyświetlacze QLED posiadają o 20% większą gamę kolorów niż tradycyjne OLED-y. Natomiast Mini-LED zapewnia lepsza odwzorowanie czerni co skutkuje bogatszymi kolorami i czystszą czernią.

 

Varjo XR-3 : Bionic Display – uOLED oraz LCD -> 10 punktów

 Maksymalną liczbę punktów otrzymał od nas headset Varjo za użycie podwójnych wyświetlaczy. Wyświetlacz uOLED pozwala na samopodświetlanie każdego piksela co pozwala na osiągnięcie prawdziwej czerni coś czego QLED niestety technicznie nie potrafi. Ponadto szybszy czas reakcji i jeszcze większa gęstość pikseli sprawia że ekran uOLED są zwycięzcami naszej kategorii. Warto wspomnieć że Varjo wykorzystał tutaj również ekrany LCD które uzupełniają ekrany uOLED w krańcowych zasięgach pola naszego widzenia. Nie wpływa to jednak w żadnym istotnym stopniu na jakość obrazu.

 

Ostateczny ranking 

Porównaliśmy 10 par gogli VR przyznając im punkty w 5 różnych kategoriach: gęstość pikseli PPD ,  moc procesora, częstotliwość obrazu, typ soczewek oraz rodzaj wyświetlacza. Do zdobycia było 100 łącznie 100 punktów.

Miejsce pierwsze z łączną ilością 90 punktów zajmuje headset Varjo XR-3. Zdecydowała tutaj bardzo wysoka liczba PPD połączona z bionicznym ekranem uOLED. Miejsce numer 2 zajmuje Pimax Crystal z bardzo zbliżoną liczbą 89 punktów. Trzecie miejsce przypada Apple Vision Pro z unikatowym procesorem M2 w który zdobył 65 punktów.

Kolejne miejsca zajął Quest 3, Quest Pro, PS VR2, Valve Index, HTC Elite XR, Pico 4 oraz Quest 2. 

Przed dokonaniem zakupu warto jednak zastanowić się również nad innymi ważnymi aspektami gogli VR. To w jaki sposób chcemy korzystać z gogli, do czego mają one służyć, ile powinniśmy przeznaczyć na zakup oraz czy otrzymamy odpowiednią wartość za wydane pieniądze. Niektóre gogle będąc niżej w naszym rankingu pod kątem jakości obrazu mogą być przydatniejsze i wygodniejsze w użyciu niż gogle zapewniające bardzo wysoką jakość obrazu ale znacznie ograniczające twoja mobilność. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszych kolejnych rankingów subskrybuj nasz kanał. Mamy dla Was rabaty na zakup aż 3 headsetów z naszego rankingu: Quest 3 – 50 zł HTC Elite XR – 100 zł  oraz Pimax Crystal aż 200 zł.

 

Podsumowanie – liczba punktów jakie osiągnęły headsety. 

 

Varjo XR-3 – 90 punktów

Pimax Crystal – 89 punkty

Apple Vision Pro – 65 punktów

Quest 3 – 57 punkty

Meta Quest Pro – 48 punkty

PSVR 2 – 47 punkty

Valve Index – 46 punkty

HTC Elite XR – 40 punktów

Pico 4 – 36 punkty

Meta Quest 2 – 32 punktów

Udostępnij ten post