Trendsetterzy 2024: Rewolucja na rynku XR – Apple Vision Pro, Sony XR, Xreal Air 2 Ultra i wiele więcej!

Trendsetterzy 2024: Rewolucja na rynku XR – Apple Vision Pro, Sony XR, Xreal Air 2 Ultra i wiele więcej!

Rok 2024 zapowiada się jako rewolucja na rynku Wirtualnej, Rozszerzonej i Mieszanej Rzeczywistości. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o najnowszych, jak i nadchodzących nowościach ze świata XR, wraz z naszym materiałem który możesz obejrzeć już teraz.

 

 

 

  1. Apple Vision Pro

Na pierwszy ogień idzie Apple Vision Pro. Długo zapowiadana rewolucja AR od Apple miała premierę 2 lutego i już teraz bije rekordy popularności. Premiera miała miejsce póki co tylko w USA, ale wraz z naszą pomocą zdobędziesz to rewolucyjne urządzenie. Okulary stały siemoże przełomem i przetarły nowy szlak, umacniając rozpowszechniany trend VR, AR również wśród zwykłych użytkowników będących sceptycznie nastawionych do tej technologii. Popularne materiały video oraz TikToki pokazują różnorodność zastosowań urządzenia, gwarantując całe spektrum możliwości, jak i pełną swobodę w tym gdzie z niego korzystamy. Swój Apple Vision Pro znajdziesz pod tym linkiem:

https://techvers.eu/apple-vision-pro-2/.

 

Apple Vision Pro - cena - stawkomat.pl

 

  1. Sony XR

Sony ogłosiło pracę nad nowymi goglami XR, innymi niż dotychczas. Obecnym planem firmy jest zdecydowany rozwój rynku przeznaczonego dla pracujących w świecie Mieszanej Rzeczywistości. Same kontrolery zdecydowanie się wyróżniają:

  • Jeden w kształcie pierścienia, gwarantujący pełną precyzję manipulacji obiektami oraz przestrzenią.
  • Drugi, bardziej konwencjonalny, wyspecjalizowany w kontroli interfejsem gogli.

Sony chce zadedykować nowe urządzenie między innymi grafikom operującym w grafice 3D. Szczególnie interesującą funkcją będzie możliwość podniesienia panel gogli do góry, by bez trudu można było bez zdejmowania urządzenia podejrzeć świat rzeczywisty. Jest to dużym ułatwieniem, gdzie również duża ilość zaimplementowanych czujników ma za zadanie rozwiązać wiele problemów z innych gogli i wspomóc wykorzystanie XR w praktycznej pracy. Wstępnie Sony zadeklarowało współpracę z Siemensem, który chce wykorzystać gogle XR w projektowaniu i zespołowym omawianiu projektowanych przez nich urządzeń. Sony planuję premierę gogli XR jeszcze w 2024 roku,  lecz nie podało jeszcze szczegółowej specyfikacji urządzenia. Wiadomo jedynie, że procesorem gogli będzie wydajny Snapdragon XR2+ Gen 2, oraz będą posiadały ekran OLED 4K.

Sony Corporation - Sony Corporation Announces Development of Spatial Content Creation System, Equipped with High-Quality XR Head-Mounted Display and Controllers Dedicated to Interaction with 3D Objects

  1. Xreal Air 2 Ultra

W pierwszej połowie 2024 roku mają zadebiutować jedne z najbardziej oczekiwanych okularów Rozszerzonej Rzeczywistości, czyli Xreal air 2 Ultra –  będące swoistą odpowiedzią na konkurencyjne Apple Vision Pro. Jest to nowa generacja słynnych okularów AR, już teraz wykorzystywanych przez grafików, montażystów, architektów i wielu ludzi pragnących rozszerzyć świat o dodatkowe wirtualne ekrany. Producent zadeklarował, że ulepszy ich specyfikację jeszcze bardziej niż miało to miejsce w wersji Xreal air 2 Pro. FOV (Pole widzenia) wzrośnie z 46 do 52 stopni, zapewniając jeszcze większe pole działania. Za ekran posłużą dwa panele Micro Oled 1080p. Z najciekawszych zmian, pojawić ma się Hand Tracking oraz 6DoF do lepszego zarządzania mieszaną rzeczywistością i przestrzenią. Urządzenie będzie mogło pochwalić się systemem operacyjnym stworzonym specjalnie dla profesjonalistów, takich jak Programistów czy też Web Designerów. Zaowocuje to dostrzeżeniem urządzenia w sektorach, w których poprzednie generacje nie mogły sobie poradzić. Odświeżanie ekranów będzie wynosić do 120Hz a jasność wyniesie aż 500 nitów –  z takimi podzespołami Xreal ma szansę powalczyć o podium. Jeśli to faktycznie się spełni, to rzeczywiście Apple będzie miało mocną konkurencję na rynku. Niestety wciąż będzie potrzebny flagowy smartfon lub PC do wydajnego działania urządzenia.

XREAL Air 2 Ultra

 

  1. VR w BMW

BMW już od pewnego czasu pracuje nad zaaplikowaniem XR w swoich samochodach. Wcześniej celem firmy było urozmaicenie podróży pasażerom, a teraz uderzają w Rozszerzenie Rzeczywistości u kierowcy. Chcą stworzyć software opierający się na MR, który wspomoże kierowcę i da mu możliwość lepszego, wydajniejszego i bezpieczniejszego postrzegania świata, wyświetlając na przykład telemetrykę lub dane pogodowe i ważne informacje prosto przed oczami kierowcy. Można rzec, że przecież istnieje takie coś jak HUD, ale to coś więcej – można to przyrównać do hełmów lotniczych amerykańskiej armii, gdzie współpracują one z pilotem i ułatwiają ten dość trudny sam w sobie zawód pilota myśliwca. Czy doczekamy się faktycznego przełomu i symbiozy VR z motoryzacją? Czas pokaże!

BMW M Mixed Reality: we drive a BMW M4 on track using just a VR headset | CAR Magazine

  1. Qualcomm wypuszcza nowy procesor

Sercem wydajnych gogli VR jest mocny procesor, który podoła każdemu wyzwaniu. Qualcomm zapowiedziało, że wypuści kolejny już z kolei procesor oznaczony nazwą Snapdragon XR2+ Gen 2. Mowa o tutaj o zwiększonej wydajności rzędu 15% dla układu GPU i aż 20% dla CPU. Wszystko to jest opracowywane we współpracy z Google i Samsungiem, którzy wykorzystają możliwości nowego procesora. Czy jest to kamień milowy? Niezupełnie. Jest to bardziej zwiększenie osiągów, które będą mogły stanąć łeb w łeb z procesorem M3 od Apple. Ten rok w rzeczy samej kręci się wokół dostępnego u nas Apple Vision Pro.

Qualcomm wprowadził procesor Snapdragon XR2+ Gen 2 do zestawów AR – nawet o 20% szybszy niż jego poprzednik - NETmaster - Portal technologiczny, internet, porady, sprzęt, aktualności

  1. UEVR i 11 tysięcy gier na Unreal Engine

Na sam koniec mamy coś dla miłośników gier. Przez ponad 2 lata trwały prace nad modyfikacją, która wykorzystuje silniki Unreal Engine 4 i 5, pozwalając graczom na korzystanie z Wirtualnej Rzeczywistości w grach, nawet w sytuacjach gdy twórcy gry nie zapewnili wsparcia dla headsetów VR w konkretnym tytule. Producent podkreśla, że dotyczy to ponad 11 tysięcy tytułów – to sporo, prawda? Tak, to całkiem spora liczba gier! Niemniej jednak, nie wszystkie gry są idealnie dostosowane do VR. Jednakże, twórca modyfikacji informuje, że nie zawsze wszystko będzie działać z goglami – ale ciężko pracuje, aby stale zwiększać obsługiwaną liczbę gier. Jak sam autor opisał w krótkim opisie UEVR:

Doom guy vr

„Wyobraź sobie, że możesz wejść do swojej ulubionej gry AAA i doświadczyć jej w wirtualnej rzeczywistości jak nigdy dotąd”.

Niestety, pojawiły się pewne ograniczenia: niektóre tytuły obsługują tylko obracanie głową, podczas gdy inne oferują wyłącznie częściowe sterowanie. Jednakże, wciąż będzie mnóstwo popularnych tytułów, które będą działać świetnie, a co najważniejsze, modyfikacja UEVR jest całkowicie darmowa. Na pewno to zachęci wielu graczy do dłuższego korzystania z gogli Wirtualnej Rzeczywistości, a może nawet przekona dawnych użytkowników, by odkurzyli swoje gogle i spróbowali klasyków w nowym wydaniu VR.

Rok 2024 zdecydowanie wniesie dużo do świata VR, AR. Nie możemy się doczekać wielu premier. W tym jeszcze wiele zapowiedzi przed nami, a ten rok ledwie się zaczął. Już teraz wiemy, że doświadczymy debiutu nowych aplikacji VR, AR, na których brak mogliśmy narzekać w poprzednich latach, a teraz zdominują swoją ilością bibliotekę aplikacji!

 

Udostępnij ten post